USC » Research » Researchers » Catalogue of Research Groups » Standard search engine
Research Resources
Research Groups
USC Researchers
Portal da Investigación

Investigation Service
Services to personal researchers
USC own grants
Research funding
Subarea International Project's
Contracting of R&D (Companies,Administration,...)
Division of Economic
Scientific production
Job in R&D
Guide of Calls
Comité de Bioética
Acceso aplicación web Kairós
OIT Virtual
XACUS

Others
Programas propios de investigación
Persoal investigador e de apoio á investigación: a reforma laboral
Registro de Investigadores/as Visitantes
Autorización de permisos para a asistencia a congresos, xornadas, etc do persoal contratado con cargo a actividades, proxectos de investigación e programas de recursos humanos
NORMATIVA
Acordos Transformativos (AT)
Declaración Institucional de Medidas Antifraude
Forms, rules,...
HRS4R - Human Resources Strategy for Researchers
Código de Buenas Prácticas en la Investigación
Acordo do 8/03/2023 sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Modificación do acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Retribucións para a contratación de persoal con cargo a actividades de investigación, desenvolvemento e innovación (I+D+I)
Frequently Asked Questions (FAQs)
PROGRAMA PRINCIPIA-GAIN 2021
Declaración institucional da USC sobre o uso de animais de experimentación

Relevant information
Job opportunities
USC Research Contracts
Data límite presentación propostas convocatoria 6/2024 (13/03/2024)
Reglamento de selección de personal investigador y de apoyo a la investigación en el marco de actividades y programas de I+D+i (texto consolidado)
Modificación do Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Contracts calculator
Press releases
Notices
Events

Formalities On-Line
Certifications and accreditations obtained by the USCCertifications and accreditations
GI-2119 - MOLECULAR MECHANISMS OF DISEASE   [4768]

Group info
Code: GI-2119
Short Name: MeMoEn
Name: Molecular mechanisms of disease
Department: Departamento de Bioquímica e Bioloxía Molecular
Departamento de Fisioloxía
Departamento de Farmacoloxía, Farmacia e Tecnoloxía Farmacéutica
Web: https://memoen.weebly.com/
Contact: ZALVIDE TORRENTE, JUAN BAUTISTA - juan.zalvide@usc.es
Telf.

Research field
  • Pathobiology of vascular malformations
  • Molecular mechanisms of cancer: cell cycle alterations
  • Biology of Mst kinases
  • Cell biology of virus infection
  • Virus and cancer
  • DNA Repair and Genome Integrity
  • Cell response to stress
  • Identification of new cancer biomarkers using techniques of functional genomics.
  • Therapeutic target validation in cancer using transgenic animal models.
  • Nanomedicine as a new therapeutic strategy in cancer.
Technology services
  • Identification of new therapeutic targets
  • Handling and analysis of genetically modified animals.
  • Cell culture
  • Molecular and cellular biology analysis
Key words
  • cancer; cellular stress; vascular malformations; GC Kinasas; cell polarity; cell cycle; differentiation; proliferation; tumor suppression; animal models; transgenic mice; stem cells; DNA repair; sumoylation; nucleases; DNA recombination; viral infection.
Researchers
Name Position PIID ORCID Contact:
ZALVIDE TORRENTE, JUAN BAUTISTACoordinador606840000-0001-7645-156XE-Mail: juan.zalvide@usc.es
COVELO MOLARES, HELENAMembro1860520000-0001-8476-0880
FIDALGO PEREZ, MIGUEL ANGELMembro589700000-0003-1134-2674
GOMEZ DURAN, AURORAMembro2579840000-0002-5895-6860
GONZALEZ BLANCO, MIGUELMembro592050000-0002-2883-7326
POMBO RAMOS, CELIA MARIAMembro599620000-0003-2541-9468
Rivas Vázquez, María CarmenMembro601030000-0002-0518-7199
TOBIO AGEITOS, ARACELIMembro1862040000-0002-7445-2507
VIDAL FIGUEROA, ANXOMembro606190000-0002-0866-4202
VIEITES PRADO, ALBAMembro3306980000-0002-8807-3321
BLANQUER GARATE, MARIAIFP
FERNANDEZ BEJARANO, EVAIFP
FERNANDEZ RIAL, CELIAIFP
GARCIA COLOMER, MARIFP
GONZALEZ PEREZ, DIEGOIFP
HICHEM BOUZAHER, YANISIFP
HURTADO NIEVES, VANESAIFP
MARTINEZ DELGADO, DAVIDIFP
MARTINS MOREIRA, TIAGO MANUELIFP
MELLID CARBALLAL, ROCIOIFP
RIVADULLA COSTA, LAURAIFP
TURRERO BRAOJOS, ANGELAIFP
AMENEIRO QUIÑOY, CRISTINAPA
PARDAVILA PAZ, JOSE ANGELPA
SANCHEZ ABAD, LUCIAPA
IP Principal Investigator, IFP Training Research, PA Supporting Researchers and Technicians
External collaborators
Name Institution
From: To:
Vice-chancellor’s office for Scientific Policy | imaisd@usc.gal | Contact