USC » Investigación » Investigadores » Catálogo Grupos Inv. » Buscador estándar
Recursos de Investigación
Buscador de Grupos de Investigación
Buscador de investigadores
Portal da Investigación

Servizos á Investigación
Servizo ao personal investigador
Axudas Propias USC
Financiamento á investigación
Subárea de Proxectos Internacionais
Contratación de I+D+i (Empresas,Administracións,...)
Subárea Económica
Produción Científica
Emprego en I+D
Guía de Convocatorias
Comité de Bioética
Acceso aplicación web Kairós
OIT Virtual

Outros
Programas propios de investigación
Persoal investigador e de apoio á investigación: a reforma laboral
Rexistro de Investigadores/as Visitantes
Autorización de permisos para a asistencia a congresos, xornadas, etc do persoal contratado con cargo a actividades, proxectos de investigación e programas de recursos humanos
NORMATIVA
Acordos Transformativos (AT)
Declaración Institucional de Medidas Antifraude
Formularios, normativas
HRS4R - Estratexia de Recursos Humanos para Investigadores
Código de Boas Prácticas na Investigación
Acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Modificación do acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Retribucións para a contratación de persoal con cargo a actividades de investigación, desenvolvemento e innovación (I+D+I)
Preguntas frecuentes (FAQs)
PROGRAMA PRINCIPIA-GAIN 2021
Declaración institucional da USC sobre o uso de animais de experimentación

Destacados
Ofertas de Emprego
Contratos de investigación da USC
Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Corrección de erros do regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Modificación do Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Calculadora de contratos
Prensa
Avisos
Eventos

Xestións On-Line
Certificacións e acreditacións obtidas pola USCCertificacións e acreditacións
GI-1919 - SÍNCRISIS, INVESTIGACIÓN EN FORMAS CULTURAIS   [4719]

Datos grupo
Código: GI-1919
Nome Corto: SIFC
Nome Largo: Síncrisis, Investigación en Formas Culturais
Departamento: Departamento de Historia da Arte
Departamento de Filoloxía Clásica, Francesa e Italiana
Departamento de Historia
Web: http://www.gruposincrisis.com
Contacto: LOPEZ BARJA DE QUIROGA, PEDRO MANUEL - pedro.barjadequiroga@usc.es
Telf.

Liñas de Investigación
  • Análise dos xeitos de construcciónd as paisaxes nas suas diversas manifestacións no proceso histórico con achegas transdisciplinares (arqueoloxía, ciencias da terra, estudos culturáis, enxeñerías...).
  • Estratexias transdisciplinares para os estudios sobre o territorio: GIS, LiDAR, cultura visual, Historia da Arte, arqueometría e análises físico-químicos (paleobotánica, paleoambiente, datacións C14, OSL, etc.), astrofísica, antropoloxías da paisaxe, arqueoloxía da paisaxe.
  • Análise da Cultura Material en diferentes aproximacións o rexistro arqueolóxico: entidades macro (paisaxes, xacementos), semi-micro (edificios), ou micro (obxectos: libros antigos, cerámica, obras de arte), dende a Prehistoria a Idade Contemporánea.
  • Problemas de xestión, goberno, poder e conceptualización ideolóxica e cultural en sociedades pre-modernas, con especial atención a aspectos coma o pensamento político, antropoloxía política ou historia antropolóxica.
Servizos e Recursos
  • Control de patrimonio en obras públicas.
  • Avaliación e conservación de cultura material e tradicións locais
Palabras chave
  • Patrimonio; Arqueoloxía; Iconografía; Antropoloxía histórica; Pensamento político; Teoría da imaxe; Historia Antiga e Medieval.
Investigadores
Nome Cargo PIID ORCID Contacto:
LOPEZ BARJA DE QUIROGA, PEDRO MANUELCoordinador594390000-0002-6983-1342E-Mail: pedro.barjadequiroga@usc.es
ANDRADE CERNADAS, JOSE MIGUELMembro582480000-0002-7089-2839
DE CARLOS VILLAMARIN, HELENA ROSAMembro587330000-0002-6764-990X
DIEZ PLATAS, MARIA DE FATIMAMembro587790000-0002-4474-2431
FERNANDEZ PEREIRO, MARIOMembro2579780000-0002-7704-6088
GARCIA LOSQUIÑO, IRENEMembro186089
GARCIA QUINTELA, MARCO VIRGILIOMembro591040000-0001-7211-374X
GIADAS QUINTELA, MIGUELMembro
GONZALEZ GARCIA, FRANCISCO JAVIERMembro592240000-0002-9201-878X
MARIÑO MEXUTO, MARTAMembro186127
NION ALVAREZ, SAMUELMembro1861460000-0001-9717-2383
PELAZ FLORES, DIANAMembro598640000-0002-5499-4739
PRADO VILAR, FRANCISCOMembro1861650000-0002-3373-7557
RODRIGUEZ PORTO, ROSA MARIAMembro1106490000-0001-6654-7293
SANCHEZ AMEIJEIRAS, Mª DEL ROCIOMembro602970000-0002-3855-4717
SANCHEZ PARDO, JOSE CARLOSMembro603120000-0003-2899-4951
SANCHEZ SANCHEZ, XOSE MANOELMembro2580130000-0002-0779-3336
VALDERRABANO GONZALEZ, IRUNEMembro2580200000-0002-1776-2509
Acevedo Molina, Mirsa AndreaIFP
Castiñeiras López, NairIFP
Cerviño Solana, MartaIFP
Cornax Gómez, CarolinaIFP
FONTAN AMOEDO, MARIA DOLORESIFP
GARCIA FERNANDEZ, MIGUELIFP0000-0002-6257-4654
GAREA GARRIDO, LUA BLANCAIFP
GRELA TUBIO, TATIANAIFP
MOURE LOPEZ, SARAIFP
Otero Moreira, BriandaIFP
PALEO PAZ, HECTORIFP
RAMOS SORIANO, MARIOIFP
RAVIGNOT, ROMAINIFP
Serrano Lozano, DavidIFP
Teixeira Conceição, Ruben FilipeIFP
IP Investigador Principal, IFP Investigación en Formación e Perfeccionamento, PA Persoal de Apoio
Colaboradores externos
Nome Institución
CESAR PARCERO OUBIÑA  CSIC
MANUEL SANTOS ESTEVEZ  Universidade de Minho - Braga
Antonio César González García  Incipit - CSIC
MERCEDES LOPEZ-MAYAN NAVARRETE  Universidade de A Coruña
Estela García Fernández  Universidade Complutense de Madrid
Manuel Fernández Götz  University of Edinburgh
PABLO ORDAS DIAZ  Profesor de Educación Secundaria. Xunta de Galicia
MARINA AURORA GARZON FERNANDEZ  Bolseira no Centro Ramón Piñeiro para a Investigación en Humanidades - CRPIH
IRUNE VALDERRABANO GONZALEZ  SERGAS
DAVID ESPINOSA ESPINOSA  universidad de Oviedo
VICTORIANO R. NODAR FERNANDEZ  universidade de Vigo
REBECA BLANCO ROTEA  universidade do Minho
Dende: Ata:
Vicerreitoría de Política Científica | imaisd@usc.gal | Contacto