USC » Investigación » Investigadores » Catálogo Grupos Inv.
Recursos de Investigación
Buscador de Grupos de Investigación
Buscador de investigadores
Portal da Investigación

Servizos á Investigación
Servizo ao personal investigador
Axudas Propias USC
Financiamento á investigación
Subárea de Proxectos Internacionais
Contratación de I+D+i (Empresas,Administracións,...)
Subárea Económica
Produción Científica
Emprego en I+D
Guía de Convocatorias
Comité de Bioética
Acceso aplicación web Kairós
OIT Virtual

Outros
Programas propios de investigación
Persoal investigador e de apoio á investigación: a reforma laboral
Rexistro de Investigadores/as Visitantes
Autorización de permisos para a asistencia a congresos, xornadas, etc do persoal contratado con cargo a actividades, proxectos de investigación e programas de recursos humanos
NORMATIVA
Acordos Transformativos (AT)
Declaración Institucional de Medidas Antifraude
Formularios, normativas
HRS4R - Estratexia de Recursos Humanos para Investigadores
Código de Boas Prácticas na Investigación
Acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Modificación do acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Retribucións para a contratación de persoal con cargo a actividades de investigación, desenvolvemento e innovación (I+D+I)
Preguntas frecuentes (FAQs)
PROGRAMA PRINCIPIA-GAIN 2021
Declaración institucional da USC sobre o uso de animais de experimentación

Destacados
Ofertas de Emprego
Contratos de investigación da USC
Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Corrección de erros do regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Modificación do Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Calculadora de contratos
Prensa
Avisos
Eventos

Xestións On-Line
Certificacións e acreditacións obtidas pola USCCertificacións e acreditacións
GI-1213 - GRUPO DE INVESTIGACIÓN DE PATOLOXÍA NA ACUICULTURA   [4525]

Datos grupo
Código: GI-1213
Nome Corto: GIPA
Nome Largo: Grupo de Investigación de Patoloxía na Acuicultura
Departamento: Departamento de Microbioloxía e Parasitoloxía
InstitutoInstituto de Acuicultura
Contacto: ESTEVEZ TORANZO, MARIA ALICIA CAROLINA - alicia.estevez.toranzo@usc.es
Telf. 981-563100 ext.13255
Fax: 981-596904
Liñas de Investigación
  • Patoloxía bacteriana e vírica na acuicultura: - Caracterización de patóxenos bacterianos e víricos de peixes e moluscos. - Análise epidemiolóxica e epizootioloxica. - Desenvolvemento de novas estratexias de diagnóstico bacteriano e vírico. - Análise molecular de mecánismos de virulencia de patóxenos. - Desenvolvemento de métodos de prevención e control de patoloxias. -
  • Transmisión e bioacumulación de virus entéricos nos moluscos.
  • Aplicación da xenómica e proteómica no estudio da interacción patóxeno-hospedeiro.
Servizos e Recursos
  • Diagnóstico de patoloxías na Acuicultura marina e continental.
  • Control sanitario de reproductores por métodos non destructivos
  • Diseño de novas ferramentas e asesoramento en estratexias para a prevención e control de patoloxías
  • Disponibilidade de secuenciador automático, Real-time PCR e Acuario.
  • Desenvolvemento de vacinas para peixes. Ensaios de patoxenicidade e producción de antisoros.
Palabras chave
  • Bacterias; virus; salmónidos; rodaballo; dourada; róbalo; moluscos; diagnóstico; vacinación; epidemioloxía.
Investigadores
Nome Cargo PIID ORCID Contacto:
ESTEVEZ TORANZO, MARIA ALICIA CAROLINACoordinador588400000-0002-8282-995XTel./Ext.: 13255
Fax: 981-596904
E-Mail: alicia.estevez.toranzo@usc.es
BALADO DACOSTA, MIGUELMembro1055030000-0002-5702-4631
BANDIN MATOS, MARIA ISABELMembro583090000-0002-1947-5933
BARJA PEREZ, JUAN LUISMembro583220000-0003-4225-3519
BUJAN GOMEZ, NOEMIMembro584570000-0002-5353-8061
DUBERT PEREZ, JAVIERMembro588140000-0002-6723-4536
LEMOS RAMOS, MANUEL LUISMembro594000000-0001-7964-2089
LOPEZ ROMALDE, JESUS ANGELMembro594920000-0003-4786-4773
MAGARIÑOS FERRO, BEATRIZMembro595390000-0002-7926-2737
PEREIRA DOPAZO, CARLOSMembro598800000-0002-8125-2423
POLO MONTERO, DAVIDMembro3272870000-0002-0842-003X
PRADO PLANA, SUSANAMembro262666
RODRIGUEZ OSORIO, CARLOSMembro601870000-0002-3099-4064
SOUTO PEREIRA, SANDRAMembro604330000-0003-2370-4708
BARCIA CRUZ, RUBENIFP0000-0001-5946-1096
ESCRIBANO RODRIGUEZ, MARIA DEL PILARIFP
MARTINEZ SANCHEZ, CLARAIFP0000-0002-8654-4687
RODRIGUEZ RODRIGUEZ, SERGIOIFP0000-0001-9035-6905
SANTOS TORRES, BEATRIZIFP
VAZQUEZ BARCA, ALBAIFP
VENCES LORENZO, ANAIFP0000-0002-4229-3134
ARCOS VILANOVA, GABRIELPA
FRANQUEIRA ARCOS, JOHNNYPA
PEREZ OGANDO, CELSAPA
IP Investigador Principal, IFP Investigación en Formación e Perfeccionamento, PA Persoal de Apoio
Colaboradores externos
Nome Institución
Jaime Montes Perez  Centro de Investigacions Mariñas, Conselleria de Pesca e Asuntos Maritimos
María del Carmen López Gómez  Xunta de Galicia, Centro de Investigacións Mariñas
Ruben Esteban Avendaño Herrera  Universidad Andres Bello, facultad de Ciencias Biológicas, Lab de Microbiología y Biologia Molecular
ROXANA BEAZ HIDALGO  Universidad Rovira i Virgili, facultad de Medicina y Ciencias de la Saludo, Unidad de Microbiología,
Dende: Ata:
Vicerreitoría de Política Científica | imaisd@usc.gal | Contacto