USC » Investigación » Investigación » Investigadores-Grupos » Buscador estándar
Recursos de Investigación
Buscador de Grupos de Investigación
Buscador de investigadores
Portal da Investigación

Servizos á Investigación
Servizo ao personal investigador
Axudas Propias USC
Financiamento á investigación
Proxectos Internacionais de I+D+i
Contratación de I+D+i (Empresas,Administracións,...)
Subárea Económica
Produción Científica
Emprego en I+D
Guía de Convocatorias
Comité de Bioética
Acceso aplicación web Kairós
OIT Virtual

Outros
Rexistro de Investigadores/as Visitantes
Formularios, normativas
HRS4R - Estratexia de Recursos Humanos para Investigadores
Código de Boas Prácticas na Investigación
Acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Retribucións para a contratación de persoal con cargo a actividades de investigación, desenvolvemento e innovación (I+D+I)
Preguntas frecuentes (FAQs)
PROGRAMA PRINCIPIA-GAIN 2020
Declaración institucional da USC sobre o uso de animais de experimentación
Procedemento de presentación de solicitudes Permisos persoal contratado

Destacados
Ofertas de Emprego
Contratos de investigación da USC
Calendario de Convocatorias Públicas de Selección de Persoal 2021
Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Corrección de erros do regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Calculadora de contratos
Prensa
Avisos
Eventos

Xestións On-Line
Certificacións e acreditacións obtidas pola USCCertificacións e acreditacións
GI-1649 - AGRONOMÍA E CIENCIA ANIMAL   [4644]

Datos grupo
Código: GI-1649
Nome Corto: Agronomía e c. animal
Nome Largo: Agronomía e ciencia animal
Departamento: Departamento de Producción Vexetal e Proxectos de Enxeñaría
InstitutoInstituto de Biodiversidade Agraria e Desenvolvemento Rural (IBADER)
Contacto: PEREIRA LORENZO, SANTIAGO - santiago.pereira.lorenzo@usc.es
Telf.

Liñas de Investigación
  • Xestión da fertilidade do solo de cultivo. Emprego de fertilizantes e enmendas
  • Valorización de residuos en agricultura: obtención e avaliación de fertilizantes, enmendas ou substratos de cultivo.
  • Avaliación agroambiental do uso de fertilizantes e residuos nos terreos de cultivo. Indicadores físicos, químicos e biolóxicos da calidade do solo.
  • Avaliación e mellora de sistemas de producción ecolóxica. Ecoloxía agraria e da paisaxe.
  • Avaliación de recursos xenéticos vexetais, conservación e mantemento de bancos de xermoplasma.
  • Caracterización agronómica e xenética, selección e mellora xenética de cultivares
  • Estudio da aptitude de variedades autóctonas de mazá para a obtención de sidra
  • Estudos de cultivos agrícolas (trigo galego e maíz para panificación) en rotación con colza e altramuz.
  • Estudos comparativos de cultivos agrícolas (trigo galego e maíz para panificación) en condicións ecolóxicas vs. convencional.
  • Estudos microscópicos de fariñas de trigo galego e maíz para panificación: trazabilidade
  • O microbioma nos cultivos agrícolas
  • Anatomía animal
  • Métodos alternativos de conservación de animais para uso na docencia e na investigación
  • Manexo de animais en experimentación
  • Seguridade alimentaria
  • Avaliación agronómica e nutricional de forraxes como base para a alimentación do gando
Servizos e Recursos
  • Análise de solos, plantas, abonos, residuos orgánicos e sustratos.
  • Xestión de residuos orgánicos: Manexo, dose, época de vertido, etc.
  • Avaliación agronómica de residuos orgánicos.
  • Asesoramento no reciclaxe.
  • Avaliación da diversidade xenética de cultivos
  • Valorización de cultivares tradicionais
  • Agronomía dos cultivos
Palabras chave
  • Residuos orgánicos; xestión; índices calidade ecolóxica; biodiversidade; ecoloxía agraria; ecoloxía da paisaxe; contaminación agraria difusa; reciclaxe; calidade das augas; estrutra do solo. Recursos fitoxenéticos: cultivos, avaliación da diversidade xenética, avaliación fenotípica e xenotípica Agronomía e agroecoloxía: cultivos, rotacións, produtividade Ciencia animal; anatomía animal, métodos de conservación de animales
Investigadores
Nome Cargo PIID ORCID Contacto:
PEREIRA LORENZO, SANTIAGOCoordinador598900000-0003-2418-2366E-Mail: santiago.pereira.lorenzo@usc.es
DIAZ HERNANDEZ, MARIA BELENMembro587540000-0002-6644-9017
LOMBARDERO FERNANDEZ, MATILDEMembro594260000-0003-2088-1207
LOPEZ FABAL, ADOLFOMembro594520000-0002-6591-2671
LOPEZ MOSQUERA, MARIA ELVIRAMembro594770000-0002-7533-4246
RODRIGUEZ LOPEZ, MARIA TERESAMembro601720000-0003-4638-6917
RUIZ NOGUEIRAS, BENIGNOMembro602580000-0002-4340-6786
YLLERA FERNANDEZ, MARIA DEL MARMembro606810000-0002-3288-6008
FERNANDEZ LABRADA, MIGUELIFP
RAMOS CABRER, ANA MARIAPA0000-0001-9168-0934
IP Investigador Principal, IFP Investigación en Formación e Perfeccionamento, PA Persoal de Apoio
Colaboradores externos
Nome Institución
Fernando Almeida García  USC - CÁTEDRA DO PAN E DO CEREAL
Dende: Ata:
Vicerreitoría de investigación e innovación | imaisd@usc.es | Contacto