USC » Investigación » Investigadores-Grupos » Buscador estándar
Recursos de Investigación
Buscador de Grupos de Investigación
Buscador de investigadores
Portal da Investigación

Servizos á Investigación
Servizo ao personal investigador
Axudas Propias USC
Financiamento á investigación
Proxectos Internacionais de I+D+i
Contratación de I+D+i (Empresas,Administracións,...)
Subárea Económica
Produción Científica
Emprego en I+D
Guía de Convocatorias
Comité de Bioética
Acceso aplicación web Kairós
OIT Virtual

Outros
Rexistro de Investigadores/as Visitantes
Formularios, normativas
HRS4R - Estratexia de Recursos Humanos para Investigadores
Código de Boas Prácticas na Investigación
Acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Retribucións para a contratación de persoal con cargo a actividades de investigación, desenvolvemento e innovación (I+D+I)
Preguntas frecuentes (FAQs)
PROGRAMA PRINCIPIA-GAIN 2020
Declaración institucional da USC sobre o uso de animais de experimentación
Procedemento de presentación de solicitudes Permisos persoal contratado

Destacados
Ofertas de Emprego
Contratos de investigación da USC
Calendario de Convocatorias Públicas de Selección de Persoal 2021
Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Corrección de erros do regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Calculadora de contratos
Prensa
Avisos
Eventos

Xestións On-Line
Certificacións e acreditacións obtidas pola USCCertificacións e acreditacións
GI-1720 - MODELIZACIÓN, ENERXÍA E MECANIZACIÓN EN BIOSISTEMAS   [4667]

Datos grupo
Código: GI-1720
Nome Corto: BioMODEM
Nome Largo: Modelización, Enerxía e Mecanización en Biosistemas
Departamento: Departamento de Enxeñaría Agroforestal
Web: http://biomodem.es
Contacto: FERNANDEZ RODRIGUEZ, MARIA DOLORES - mdolores.fernandez@usc.es
Telf.

Liñas de Investigación
  • Monitorización, modelización e control de variables ambientais, animais e produtivas en explotacións gandeiras.
  • Aplicación das enerxías renovables, sostibilidade e eficiencia enerxética no medio rural.
  • Agricultura de precisión. Smart Farming.
  • Gandeiría de precisión. Mecanización de explotacións gandeiras.
  • Sistemas de laboreo e recolección en pataca e cultivos forraxeiros (millo forraxeiro e pratenses).
  • Xestión loxística de parques de maquinaria. Modelado, simulación e xestión de rutas.
  • Optimización de redes de drenaxe subterráneo para solos agrícolas.
  • Calidade da madeira, aptitude tecnolóxica (física e química) e certificación con mellora da trazabilidade do produto segundo a súa aplicabilidade nas industrias da primeira e segunda transformación
  • Desenvolvemento sustentable do mundo rural: Planificación, xestión e uso da madeira de especies frondosas caducifolias na industria toneleira
  • Procesamento, valoración e aplicacións de subprodutos e residuos de industrias agroalimentarias.
Servizos e Recursos
  • Ensaios de maquinaria agrícola e forestal.
  • Modificacións de máquinas comerciais.
  • Desenvolvemento novas máquinas.
  • Detección de impactos en almacéns e colleitadoras de patacas
  • Análise enerxético de instalacións eléctricas
  • Automatización de procesos agrogandeiros
Palabras chave
  • Mecanización; Sistemas de laboreo; Agricultura de conservación; Tecnoloxía de post-colleita; Xestión de flotas de maquinaria; Explotacións gandeiras; Propiedades físicas do solo; Automatización; Control óptimo; Climatización invernadoiros; Modelización de invernadoiros; Recursos eólicos; Enerxías renovabeis
Investigadores
Nome Cargo PIID ORCID Contacto:
FERNANDEZ RODRIGUEZ, MARIA DOLORESCoordinador589390000-0003-4586-7620E-Mail: mdolores.fernandez@usc.es
AMIAMA ARES, CARLOSMembro582400000-0003-1866-9135
BUENO LEMA, JAVIERMembro584550000-0002-0954-2987
DIAZ-MAROTO HIDALGO, IGNACIO JAVIERMembro587720000-0003-0552-480X
DUGO PATON, MAXIMO ANTONIOMembro588150000-0002-3420-6854
GONZALEZ GARCIA, MIGUEL ANGELMembro592250000-0003-2999-8962
MAGIDE AMEIJIDE, JOSE MANUELMembro595400000-0001-5391-9609
PEREIRA GONZALEZ, JOSE MANUELMembro598850000-0002-4153-6579
RODRIGUEZ RODRIGUEZ, MANUEL RAMIROMembro602110000-0003-1516-7869
TATO SANCHEZ DEL VALLE, PATRICIA EVAMembro604690000-0002-6205-4114
VELO SABIN, RAMON LUISMembro606090000-0003-0560-8421
VILA LAMEIRO, PABLOMembro606340000-0003-3475-7776
ZURITA DE LA VEGA, EDUARDOMembro606900000-0003-0335-4480
CONDE FERNANDEZ, ADRIANAIFP0000-0001-9533-3374
IP Investigador Principal, IFP Investigación en Formación e Perfeccionamento, PA Persoal de Apoio
Colaboradores externos
Nome Institución
Hiram Varela Rodríguez  Grupo ANTA de contrucción y diseño
JUAN ANTONIO ORTEGA MARTINEZ  Xunta de Galicia. Consellería de Medio Rural
Dende: Ata:
Vicerreitoría de investigación e innovación | imaisd@usc.es | Contacto