USC » Investigación » Investigadores » Catálogo Grupos Inv.
Recursos de Investigación
Buscador de Grupos de Investigación
Buscador de investigadores
Portal da Investigación

Servizos á Investigación
Servizo ao personal investigador
Axudas Propias USC
Financiamento á investigación
Subárea de Proxectos Internacionais
Contratación de I+D+i (Empresas,Administracións,...)
Subárea Económica
Produción Científica
Emprego en I+D
Guía de Convocatorias
Comité de Bioética
Acceso aplicación web Kairós
OIT Virtual

Outros
Programas propios de investigación
Persoal investigador e de apoio á investigación: a reforma laboral
Rexistro de Investigadores/as Visitantes
Autorización de permisos para a asistencia a congresos, xornadas, etc do persoal contratado con cargo a actividades, proxectos de investigación e programas de recursos humanos
NORMATIVA
Acordos Transformativos (AT)
Declaración Institucional de Medidas Antifraude
Formularios, normativas
HRS4R - Estratexia de Recursos Humanos para Investigadores
Código de Boas Prácticas na Investigación
Acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Modificación do acordo sobre a clasificación profesional e as condicións retributivas do persoal investigador e do persoal de apoio á investigación da Universidade de Santiago de Compostela
Retribucións para a contratación de persoal con cargo a actividades de investigación, desenvolvemento e innovación (I+D+I)
Preguntas frecuentes (FAQs)
PROGRAMA PRINCIPIA-GAIN 2021
Declaración institucional da USC sobre o uso de animais de experimentación

Destacados
Ofertas de Emprego
Contratos de investigación da USC
Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Corrección de erros do regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Modificación do Regulamento de selección de persoal investigador e de apoio á investigación no marco de actividades e programas de I+D+i
Calculadora de contratos
Prensa
Avisos
Eventos

Xestións On-Line
Certificacións e acreditacións obtidas pola USCCertificacións e acreditacións
GI-1736 - MEDICINA XENÓMICA   [4672]

Datos grupo
Código: GI-1736
Nome Corto: GMX - USC
Nome Largo: Medicina Xenómica
Departamento: Departamento de Ciencias Forenses, Anatomía Patolóxica, Xinecoloxía e Obstetricia e Pediatría
InstitutoInstituto de Ciencias Forenses "Luis Concheiro" (INCIFOR)
Web: http://xenomica.eu
Contacto: CARRACEDO ALVAREZ, ANGEL MARIA - angel.carracedo@usc.es
Telf. 981-563100 ext.12215

Liñas de Investigación
  • Xenética forense
  • Xenética de poboacións humanas
  • Análisis de bases de datos xenómicas
  • Xenética de poboacións aplicada a biomedicina (enfermedades simples e complexas)
  • Antropoloxía molecular
  • Bioinformática
  • ADN antigo
  • Xenética do cancro (particularmente cancro hereditario y esporádico de colon e mama)
  • Xenética de enfermedades psiquiátricas
  • Xenética en oftamoloxía
  • Xenética de outras enfermedades xenéticas
  • Farmacoxenética y farmacoxenómica
  • Fecundación in vitro e diagnóstico prenatal
  • Xenética evolutiva
  • Evolución xenómica
  • Evolución molecular
  • Xenotipado de SNPs e polimorfismos do ADN con técnicas de high-throughput
  • Xenética de enfermedades neurolóxicas
  • Inestabilidade mitocondrial en tumorogenesis
  • Enfermedades mitocondriales e enfermedades complexas asociadas o ADN mitocondrial
  • Seucuenciación de alto rendemento (NGS).
  • Xenética dos tastornos do neurodesenvolvemento
Servizos e Recursos
  • A aplicación das tecnoloxías de análise xenética ou farmacéutico, ademais de o equipamento necesario, precisan coñecemento especializado para a correcta interpretación dos resultados obtidos. Do mesmo xeito, para o deseño e avaliación da oportunidade de realizar estes estudos, antes de iniciar o proceso, é esencial ter un coñecemento xeral axeitado do campo e específicos capacidades, limitacións e alternativas en cada caso. O Grupo Medicina Xenómica proporcionalle servizos de consultoría e asesoramento nas áreas nas que traballa a través de equipos multidisciplinares de científicos profesionais con recoñecida experiencia e reputación. O GMX ofrece aos investigadores, profesionais da saúde, biotecnoloxía e dos sectores farmacéutico e industrial os seguintes servizos profesionais de excelencia: * Centro Nacional de Xenotipado (CEGEN-PRB2). O obxectivo do centro é ofrecer xenotipado de alto rendemento de SNPs(GWAS, estudos de ligamento ...), análise post-xenotipado (instrumentos estatísticos e de bioinformática) e estudos de xenómica funcional. CEGEN ten varias plataformas de xenotipado de alto rendemento: MassARRAY (Agena Bioscience), GeneChip, Axiom (Affymetrix) e SureScan microarray Scanner (Agilent Technologies). Máis información http://www.usc.es/cegen/. * FARMAXEN: Laboratorio con espazo independente para a extracción do ADN, PCR e procesamento post-PCR das mostras. Dispón de toda a instrumentación e técnicas necesarias para a realización de análises farmacoxenética: Cabina de seguridade biolóxica Clase II (Biological safety cabinet ESCO Class II BSC,Streamline), campana de UV (DNA/RNA UV-cleaner box UVC/T-AR, Biosan), centrífugas (Centrifuge 5810, Centrifuge 5424 R, Eppendorf), bloques térmicos (ThermoMixer C, Eppendorf), fluorómetro (Qubit 3.0 fluorometer, Thermo Fisher Scientific), termocicladores de placa (Veriti 96 well Thermal Cycler, Applied Biosystems), PCR en tempo real (QuantStudio 12K, Thermo Fisher Scientific), arcón de -80ºC, conxeladores de -20ºC e neveras.
Palabras chave
  • Polimorfismos do ADN; Polimorfismos nucleotídicos simples (SNPs); microsatélites; ADN mitocondrial; genética de poboacións; genética forense; DNA antigo; cancro de mama; cancro de colon; cancro hereditario; xenética oftalmológica; reumatoloxía molecular; enfermedades inflamatorias; fecundación in vitro; xenética de enfermedades complexas; xenética evolutiva; evolución molecular; evolución xenómica; bioinformática; xenotipado de SNPs; xenética de enfermedades psiquiátricas; ultrasecuenciación; exomas
Investigadores
Nome Cargo PIID ORCID Contacto:
CARRACEDO ALVAREZ, ANGEL MARIACoordinador585640000-0003-1085-8986Tel./Ext.: 12215
E-Mail: angel.carracedo@usc.es
BLANCO BARCA, MANUEL OSCARMembro0000-0002-2128-0094
EIRIS PUÑAL, JESUS MANUELMembro0000-0003-4835-6674
LAREU HUIDOBRO, MARIA VICTORIAMembro593780000-0002-6165-9795
MASIDE RODRIGUEZ, JULIO MANUELMembro596190000-0002-4494-8616
MOSQUERA MIGUEL, ANAMembro2216900000-0003-3939-8338
PUENTE VILA, MARIA DEL CARMEN DE LAMembro600010000-0002-1051-5038
Al Soufi Novo, LailaIFP
AMBROA CONDE, ADRIANIFP
DA SILVA MARTIS, DAMIANIFP
DIZ DE ALMEIDA, SILVIAIFP0000-0003-2813-8928
DOMINGUEZ ALONSO, SARAIFP
López Novo, AnaelIFP
MARTINEZ CAMPELO, LAURAIFP
MARTINEZ PULLEIRO, RAQUELIFP
RUIZ RAMIREZ, JORGEIFP
Santos Simoes, Ana RitaIFP
Torres Tobar, Lilian AndreaIFP
ALLEGUE TOSCANO, CATARINAPA
DOMINGUEZ MEDINA, EDUARDOPA0000-0003-3359-5867
FREIRE ARADAS, ANA MARIAPA590060000-0002-8135-5182
LOPEZ-VEIGA BREA, VICENTE RODOLFOPA
RODRIGUEZ FONTENLA, MARIA CRISTINAPA
SUAREZ RAMA, JOSE JAVIERPA
IP Investigador Principal, IFP Investigación en Formación e Perfeccionamento, PA Persoal de Apoio
Colaboradores externos
Nome Institución
FRANCISCO BARROS ANGUEIRA  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
ANA PAULA VEGA GLIEMMO  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
CLARA MARIA RUIZ PONTE  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
BEATRIZ QUINTANS CASTRO  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
JAVIER COSTAS COSTAS  Instituto de Investigacion Sanitaria de Santiago
MONSERRAT FERNANDEZ PRIETO  Instituto de Investigación Sanitaria de Santiago
M. JOSE BRION MARTINEZ  Instituto de Investigacion Sanitaria de Santiago
ALEJANDRO J. BLANCO VEREA  Instituto de Investigacion Sanitaria de Santiago
ALEJANDRO JOSE BREA FERNANDEZ  CIberer
RAQUEL CRUZ GUERRERO  Ciberer
BEATRIZ SOBRINO REY  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
MANUELA GAGO DOMINGUEZ  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
ROCIO GIL TORRES  Instituto de Investigacion Sanitaria de Santiago
MARTA SANTAMARIÑA PENA  CIberer
Lourdes Prieto Solla  Comisaría General de Policía Científica
SUSANA MARIA MATA NOYA  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
EVA RAMOS LUIS  Instituto de Investigación Sanitaria de Santiago
JORGE AMIGO LECHUGA  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
VANESA ALVAREZ IGLESIAS  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
Miguel Ángel García González  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
Miguel Elías Aguado Barrera  Instituto de Investigación Sanitaria de Santiago
MARIA GARCIA MURIAS  Instituto de Investigación Sanitaria de Santiago
MARIA TORRES ESPAÑOL  Fundación Pública Galega de Medicina Xenómica
SILVIA CARLES GONZALEZ  Instituto de Investigación Sanitaria de Santiago
ESTHER SANDE LANDEIRA  Ciberer
María Alemany Navarro  Instituto de Investigación Sanitaria de Santiago
Miriam Álvarez Barona  Ciberer
Dende: Ata:
Vicerreitoría de Política Científica | imaisd@usc.gal | Contacto